İçerik yönetim sistemlerinin karşılaştırılması

İçerik yönetim sistemleri, (İYS, İngilizce: Content Management System – CMS) üst düzey yazılım bilgisi gerektirmeden kolay ve hızlı biçimde web siteleri/içerikleri oluşturmaya olanak tanıyan, genellikle çoklu kullanıcı desteği ile içeriğin işbirlikli oluşturulmasına ve düzenlenmesine olanak tanıyan sistemlerdir. Bu kavram İnternet teknolojilerinin gelişmesine paralel olarak 90’lı yılların sonlarına doğru ortaya çıktı.

Günümüzde bir çoğu web sitesi hazırlamak için kullanılan içerik yönetim sistemleri birçok organizasyon tarafından yaygın olarak kullanılmakta ve kendi içerisinde bölünmüş bir yazılım endüstrisi hâline gelmiştir. W3Techs’in şu sayfada kullanım istatistiklerine yer verdiği içerik yönetim sistemleri, İnternette yayın yapan sitelerin %44.4‘ünü oluşturmakta. Bu sistemlerin birçoğu da açık kaynak kod projelerinden meydana gelmektedir.

Bu yazımda en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden WordPress, Joomla ve Drupal üçlüsünü kendi web yazılım deneyimlerimle karşılaştırmak istedim.

Değerlendirmemi 5 puan üzerinden yaptım ve bunu da yıldız/yarım yıldız simgeleri ( / ) ile görselleştirdim. Evet o beklenen an geldi, işte değerlendirmem;

WordPress
Joomla
Drupal
Kararlılık
Ölçeklenebilirlik
Güvenlik1
Lisanslama Ücretsiz (GNU) Ücretsiz (GNU) Ücretsiz (GNU)
Esneklik
Destek/Topluluk
Ek Özellikler2
Kullanım Kolaylığı

1 WordPress yaygın kullanımı nedeniyle kötü niyetli kişilerin ve yazılımların daha çok hedefi olmaktadır.

2 Ek özellikler eklenti, tema ve ek araçlar açısından değerlendirilmiştir.

Değerlendirme

Bir web sitesi yapacaksam ilk başta WordPress seçeneği hemen aklıma gelen oluyor. Bu açıdan WordPress ile bir gönül bağımın bulunduğunu söylemeden edemeyeceğim. Joomla ile çok fazla haşır neşir olamadım ama kullanımı zor yönetim paneli halen aklımdan çıkmıyor. Bugüne kadar yaptığım hiç bir web sitesinde Joomla’yı tercih etmedim. Drupal’ı ise yaratıcısı Dries Buytaert’in bir tweeti ile özetlemek istiyorum: OH: “Use WordPress if you want to build a blog. Use Drupal if you want to build a WordPress.” Yani, eğer bir blog yapmak istiyorsanız WordPress kullanın. Bir WordPress yaratmak istiyorsanız ise Drupal. Sonuna kadar katılıyorum.

Son olarak bu üç içerik yönetim sisteminin github’taki hareketliliklerini de aşağıda bulunan linklerden takip edebilrisiniz. Özellikle geliştiricilerinin projeye ne ölçüde katkı sağladığını ve bu toplulukların nereye gideceği konusunda fikir sahibi olmak için önemli ve takip edilmesi gerektiğini düşündüğüm sayfalar.
WordPress github verileri
Drupal github verileri
Joomla github verileri

Dipnot: Yazının oluşmasında emeği geçen arkadaşım Mehmet Soylu‘ya teşekkür eder, selam ederim.

Ayrıca bakınız;
https://support.rackspace.com/how-to/cms-comparison-drupal-joomla-and-wordpress/
http://makeawebsitehub.com/content-management-system-cms-comparison/
http://websitesetup.org/cms-comparison-wordpress-vs-joomla-drupal/

18. Nisan 2016 by Hakan
Categories: Blog | Tags: , , , , , , | 1 comment

One Comment

 1. Hemen feat pasini goruyorum ve bir kac sey eklemek istiyorum.

  WordPress kod sistemi her uc CMS’in de kullanidigi PHP dili icin biraz eskidi. Fakat amacini cok iyi karsilamasi ve WordPress’in bir sekilde ekosistemi theme ve pluginlerle kurabilmesi populer kalmasini sagladi. Kotu yani ise wordpress ile hersey yapmaya calisanlar ve plugin ekledikce dengesi bozulabilen bir sistem olmasi oldu. Ozellikle detayli istatistik pluginleri klasik olarak kullanilan MySQL icin adeta olumcul sonuclar veriyor. Bu konuda plugin secmeye dikkat etmek cok onemli. Ayrica WordPress’in talep ettigi uzere klasik FTP yerine VPS kullananlar wp-config icinde SFTP tanimlari yaparak kullanirsa kendilerini daha guvende hissedebilirler. Bununla ilgili digitalocean sunu yayinladi. https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-configure-secure-updates-and-installations-in-wordpress-on-ubuntu

  Ek olarak github reposunde wordpress bir kac yillik gorunse de cok daha eski bir yazilim unutmayalim.

  Joomla kocaman bir portal olacagim hedefi ile yola cikti. Uzunca bir sure MEB okullarinin gozdesi oldugunu hatirliyorum. Hatta yine yanlis hatirlamiyorsam MEB joomla icin ozel bir tema yayinlamisti. Tamda turk halkinin pek sevdigi uzere her isi yapabiliyor mottosu aslinda handikapi da diye dusunuyorum. Ozellikle anket gibi pluginlerin cok hizli manupule edilmesi yazilimin ve saz arkadaslarinin ciddiye alinmasina engel oldu. Tabi Envato gibi bir extension pazari kurucusu da arkadasinda durmak icin daha cok wordpress’i secince joomla acikcasi yetim kaldi gibi.

  Fakat Drupal’de isler cok farkli. Zira Drupal bir yerden sonra fransizlarin ozellikle 2.0 surumunden sonra ciddi ayaga kaldirdigi Symfony componentlerini kullaniyor. Symfony oyle bir yazilim altyapisi ki hem component olarak kullanilabiliyor hem de farkli editionlarda amaca yonelik ozellestirilerek kullanilabiliyor. Ornegin standart edition ile bir websitesini kolay yaparken, restful edition ile API isinde rahat ediyorsunuz. Drupal’de bu esneklikten ciddi yararlandi diye dusunuyorum. Fakat Zend componentlerini ve bazi baska componentleri de kullaniyor. Tumunun listesini composer.json dosyasinda gorebilirsiniz. Isin ilginc yani ise github uzerinde bu componentlerin kullanimi arttikca sanki yazilimin gelisimi yavaslamis gibi gorunmekte. Oysa oyle bir durum yok bence. Tabi cok daha detayli incelemek lazim.

  Son sozler olarak github uzerindeki contributor sayisi artik eskisi gibi bir kriter degil diyeyim. Zira ufak patchlerle bugun ornegin Rails’in de contributor sayisi ucmus durumda. Ama bu demek degildir ki cok commit ya da programci cok iyi program. Bu yazilimlari destekleyen bundle yapilarina ait dokumantasyon kalitesi ve bu bundlelerin arkasinda duranlar, guncellenme ve gelistirme sureleri cok daha onemli bir hal aldi. Bu anlamda Symfony ve Zend disinda PHP dunyasinda umut vaad eden bir framework goremiyoruz.

  PHP programcilari icin Symfony CMF tavsiye ettikten sonra, sira ile Drupal, Bolt, WordPress diyor ve Joomlayi listeme almiyorum 🙂

  Herkese kolayliklar dilerim.

Leave a Reply

Required fields are marked *