Kullanışlı WordPress eklentileri

WordPress pratik kullanımı ve özelleştirmeye imkan tanıyan yapısıyla en popüler içerik yönetim sistemlerinin başında geliyor. GPL lisanslı, PHP ve MySQL alt yapısı ile farklı ihtiyaçlara gerek temaları gerek eklentileri ile cevap verebilen oldukça esnek bir yapıya sahip. Bu yazıda kullandığım WordPress eklentilerinden (plugin) kullanışlı bulduklarımı derledim.

code-wordpress

WordPres eklenti sayfasında an itibariyle 28 917 eklenti mevcut. Bunlar içinde aradığınızı bulmakta zorluk çekebilirsiniz. En çok kullanılan ve benim kullanışlı bulduğum WordPress eklentileri, indirme adresleri ve kısa açıklamaları;

All in One SEO Pack: En çok indirilen eklenti ile başlayalım. WordPress tabanlı sitenizin arama motoru optimizasyonu (SEO) için gelişmiş seçenekler sunuyor. Benim için olmazsa olmaz bir eklenti.

Akismet: WordPress paketi içinde gelen iki eklentiden biri. Siteniz belirli bir popülariteye ulaştığında sitenizden backlink almak isteyenler, botlarla sitenize yorum saldırısında bulunabiliyorlar. Yorumların spam olup olmadığını kontrol etmeye yarayan ve yönetici ekranından bunların yönetilmesini sağlayan Aksimet işe yarar bir eklenti.

Google XML Sitemaps: Site haritaları arama motorlarını, bir web sitesindeki taranacak bağlantılar hakkında bilgilendiren yapılar. Bu eklenti arama motorlarının sitenizi daha iyi indexlemesini sağlamak için, özel bir XML site haritası oluşturabiliyor. Yetenekleri bununla da kısıtlı değil, bir çok seçeneği beraberinde geliyor.

Contact Form 7: Sitenize gelen ziyaretçilerin size mail yoluyla mesaj bırakmasını istiyorsanız bu eklenti tam size göre. Ajax tabanlı, CAPTCHA desteğine sahip bir iletişim formu eklentisi olan Contact Form 7, tek bir site üzerinde birden fazla iletişim formu oluşturmanıza da olanak sağlıyor.

WP Super Cache: Sitenize gelen anlık ziyaretçi sayısı arttığında site kaynaklarını daha verimli kullanma ihtiyacı ortaya çıkıyor. WordPressin veritabanı sorgusu sayısı zaman zaman sunucu kaynaklarını gereksiz şekilde zorlayabiliyor. Dinamik WordPress sitenizdeki sayfaların statik birer HTML’e dönüştüren bu eklenti, bu işlemin ardından ziyaretçilerinize PHP sayfası yerine HTML versiyonunu göstererek hem sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlıyor, hem de sunucu kaynaklarını daha verimli kullanmanıza yardımcı oluyor.

WP Page Navi: WordPress sayfalarının alt kısımlarında yer alan diğer sayfalara geçiş için kullanılan yapıyı kişileştirerek, daha şık bir hale sokan ufak ama faydalı bir eklenti.

Google Analytics for WordPress: Google Analytics sitenizin istatistiklerini hassas bir şekilde sunan bir servis, siz de site istatistiklerinizi görmek için Google Analytics kullanıyorsanız bu eklenti ile Google Analytics’i sitenize pratik şekilde entegre edebilirsiniz.

Yet Another Related Posts Plugin: Sitenizde yayınladığınız yazıları benzerleriyle eşleştirerek ziyaretçilerinize okumaları için güzel tavsiye verebilirsiniz. Bu eklenti, var olan bir yazı ile ilgili diğer konuları, farklı kriterlere göre hesaplayarak yazıların yer aldığı sayfaya eklemenizi sağlıyor.

Tiny MCE Advanced: Yeni bir yazı yazmak istediğinizde size kısıtlı metin biçimleri sunan WordPress için geliştirilmiş, içerik giriş alanını zenginleştirmeye yarayan, 16 farklı eklentiyi içeren bir eklenti paketi.

Sociable: Ziyaretçilerin sitenizdeki içeriği sosyal ağlarda kolaylıkla paylaşmasını sağlayan popüler bir eklenti.

WP Polls: Şablon ve CSS desteği ile geniş kişiselleştirme imkanlarına sahip, zengin seçenekler sunan bir anket eklentisi. İyi yapılandırıldığında güzel sonuçlar elde etmek mümkün.

P3 (Plugin Performance Profiler) WordPress sitenizde eklentiler her zaman site performansını olumlu etkilemez. Bu nedenle P3’e ihtiyaç duyabilirsiniz, bu eklenti sitenizdeki eklentilerin performansını ölçümlemeye yarıyor.

18. Ocak 2014 by Hakan
Categories: Blog | Tags: , , | 4 comments

Comments (4)

  1. Teşekkürler çok işime yaradı.

  2. Teşekkür ederim çok işime yaradı.

  3. Hocam çok faydalı bilgi işime yaradı teşekkürler.

  4. Teşekkürler – ben iranliyim – sizin postiz cok iyi 🙂 . thanks for good posts . 🙂 Yaralandım, teşekkür ederim.

Leave a Reply

Required fields are marked *