Vazgeçemediğim programlar

Bir bilgisayara oturduğumda muhakkak elimin altında olması gereken programların listesini buraya not düşüyorum;

 Notepad++

Text editörü bir programcının eli, ayağı. Hızıyla ve çok sayıdaki syntax desteğiyle Notepad++ övgüyü hakediyor. Web işlerimde benim için önemli bir silah. Mac versiyonunun olmaması handikap, “TextWrangler” ve “Sublime Text 2” Mac için alternatiflerim.

 Opera

Tarayıcı İnternet keyfinin en önemli unsuru. Rahat ve kendinize uygun bir tarayıcı işinizi her zaman kolaylaştırıyor, benim varsayılan tarayıcım yıllardır Opera. Diğer tercihlerim sırasıyla; Google Chrome, Firefox, Safari.

 Filezilla

Gerek server gerekse client sürümleri ile piyasadaki en kullanışlı FTP yazılımlarından biri, üstelik ücretsiz. Filezilla ücretsiz olmasaydı bile satın almaya değer bir program, benim açımdan pek alternatifi yok.

 Eclipse

IDE‘nin dibi. Eclipse hakkında uzun uzun konuşabileceğim bir geliştirme ortamı. C, JAVA, PHP, Android bu IDE üzerinde çalışabileceğiniz programlama dillerinden bir kaçı.

 Xcode

Apple’in Mac OS X üzerinde yazılım geliştirme IDE’si. Xcode sayesinde bir çok dilde kodlama yapmak mümkün. OS X Mavericks güncellemesinden sonra AppStore’dan ücretsiz indirme imkanı da geldi. Yeni başlayanları kullanım zorluğu nedeniyle vazgeçirdiği rivayetleri var. iOS için uygulama geliştirmek istiyorsanız elinizin altında bulunması şart.

 Dreamweaver

Her ne kadar Notepad++ işimin büyük bir bölümünü görse de zaman zaman hızlı hareket etmek gerekiyor. Ayrıca, PHP konfigürasyonu yapıldığında işleri oldukça kolaylaştırdığı kesin. Dreamweaver bana hep ilk göz ağrım, efsane “Allaire Homesite” programını anımsatır.

 Photoshop
Ustası olmasam da en iyi kullanabildiğim grafik programı diyebilirim. Eksikliğini hissettiğimde Paint ve Fireworks yardımıma koşuyor. Photoshop çok yapmayı tercih etmesem de web sitesi arayüzü çizimlerimde favorim.

 XAMPP

Harika bir MySQL, PHP ve Perl paketi. Alternatifi çok ama işimi fazlasıyla görüyor. XAMPP paketine Filezilla, Mercury ve Tomcat servisleri de dahil edilebiliyor.

Skype

Gtalk’un eksikliğini bana unutturabilecek tek program sanırım Skype. Adium da Google Talk yerine idare ediyor.

 Navicat

MySQL için en iyi veritabanı yönetim sistemlerinden biri Navicat. Ayrıca; PostgreSQL, MSSQL Server, SQLite, Oracle destekleyen dağıtımları da mevcut.

 VMware WorkStation

Arada sanallaştırma ve işletim sistemi denemeleri için kullandığım güzel program. VirtualBox’ın da hakkını yemeyelim. VMware

 Visual Studio

Yürüttüğüm VB.NET ve C# projelerim için gerekli. MSSQL

 MS SQL Server Management Studio

ASP sitelerim ve C# projelerim MSSQL kullanıyor, haliyle MSSQL Server yönetimi için ihtiyacım olan bir program. Uzak MSSQL sunucuya bağlanmanın efektif yolu. MSSQL

 Spotify

Winamp’ın gidişine hangimiz üzülmedi ki?! Şimdilerde favorim Spotify. Üyeliğinizi Premium’a yükselttiğinizde müzik keyfiniz kaldığı yerden devam ediyor.

 Evernote

Evernote hatırlamam gerekenleri bilgisayar ve mobil ortamda bana hızlıca sunuyor.

 HandBrake

HandBrake, onu keşfettiğimde ne kadar sevindiğimi hala hatırlıyorum. Özellikle mobil cihazlar için video çevriminde sunduğu seçeneklerle işimi kolaylaştırıyor.

 VLC Player

Son olarak programların arasına bir de medya oynatıcı not düşelim, VLC. “İşler Güçler” dizisinin 3. bölümünde Ahmet Kural’ın “Al o VLC Player’ı ordan” repliğini unutmak ne mümkün. Gom Player güzel bir alternatif.

03. Ağustos 2011 by Hakan
Categories: Blog | Tags: , , | 3 comments

Comments (3)

 1. Bu yararlı programları bizlerle paylaştığınız için bende teşekkür ederim.

 2. Katılıyorum ve arttırıyorum 🙂

  – xmind
  – fireworks
  – 7-zip
  – screehunter
  – zend server ce
  – tortoise svn
  – orbit grab
  – libreoffice
  – firebug ( ajax takipte iyi )
  – ve paint ! hep lazım oldu hep 🙂

 3. Sizin yolunuzdan devam etmek güzel hocam 🙂

Leave a Reply

Required fields are marked *